Jdi na obsah Jdi na menu
 


Větrná smršť 25. června 2008

25. 6. 2008
Po krásném a slunečném počasí následovala v podvečer středy 25. června 2008 větrná smršť, která zpustošila nejenom část obce Rybník, ale i přilehlé srnovské údolí a další okolní vesnice.

Černé mraky ženoucí se od Křivolíku nevěstily nic dobrého, po sedmé hodině večer se přidalo zlověstné hřmění a dusno ve vzduchu se dalo krájet. Po osmé hodině večer vypuklo něco, co nepamatují ani starousedlíci. Vítr rychlosti orkánu se přehnal přes obec a srnovské údolí, za ním se přidal velmi silný déšť. Vše trvalo asi tak 10 minut, ale zanechalo to šrámy na několik dalších let.

Výjezdová jednotka vyjížděla okolo půl deváté hodiny večer na prořezávání spadlých stromů přes domy a silnice v obci. Do půl jednácté nám pomáhali hasiči z SDH Česká Třebová, kteří poté byli odvoláni k požáru domu ve Třebovici.

Nejprve jsme prořezali most u restaurace U Synků, poté pomohli se zajištěním střechy u Blažkových, kde vítr oderval půl ploché plechové střechy. Dále jsme prořezávali silnici vedoucí obcí u kovárny, kde spadla staletá lípa, další stromy ležely u Hruškových a dále jsme zprovozňovali silnici na "Podkovu". Další část jednotky prořezávala strom, který spadl na obytné buňky v zátáčce naproti Chmelařovým. Po zprovoznění silnice jsme ještě chvíli pomáhali uvolňovat cestu k vodárně, kde byla naprosto zablokovaná cesta k rezervoárům pitné vody.
Vítr a padající stromy také zpřetrhaly dráty elektrického vedení v obci od obecního úřadu výše směrem na Třebovice a tak se celá horní polovina obce ocitla bez elektrické energie a tu se podařilo zprovoznit až v sobotu večer.
Středeční práce byly prerušeny asi o půl jedné v noci, pro tmu a únavu zasahujících členů. Po dohodě se starostou obce byly další práce naplánovány na čtvrtek ráno.

Ve čtvrtek ráno byly ustanoveny další úkoly a to prvotně prořezání cesty do srnovského údolí, kde podle informací starosty měl být tábor dětí.
Samotné prořezání cesty od začátku vstupu do lesa až po "totem" a restauraci Nad Hrází probíhalo od sedmi hodin ráno až do jedné hodiny po obědě a to za pomoci bagru a obecního traktoru. Po chvíli jsme přestali spadané stromy počítat, ale to co jsme viděli na stráni nad hrází přehrady nám všem vyrazilo dech. Celá stráň nad přehradou byla odlesněna, smrky uštípány v půli a vše leželo mezi chatami. Štestí je, že žádný ze stromů nespadl na nějakou chatu, či hůř na nějakého člověka.
Cesta dál od totemu směrem na "Hylákovu chatu" je zcela zablokována spadanými stromy a její prořezávání bude pokračovat až v následujících týdnech.

Po srnovském údolí nás čekali spadlé stromy přes cestu na podhorku u dolního mlýna, poté prořezání cesty na horní rybnické straně srnovského údolí, pak vyčištění a zajištění staleté lípy na kopci u Šotolových. Zcela vyčerpáni jsme skončili ve čtvrtek navečer okolo šesté hodiny.

Další prořez jsme uskutečňovali v pondělí 30. června opět v Srnově, kde jsme čistili a odstraňovali spadané stromy pro nové natažení elektrické energie do chat.

Práce ale tímto určitě nekončí a ještě nás čeká mnoho hodin strávených u kácení a porcování poškozených stromů v obci.


foto z větrné smrště - hlavně ze čtvrtka na: http://sdhrybnik.rajce.idnes.cz/Vetrna_smrst_25._cervna_2008/
(ve středu jsem nefotil, neměl jsem foťák a ani na to nebyl moc čas)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář